Sikkerhedsudvalget 2018-11-09T18:22:35+00:00

Sikkerhedsudvalget består af partsfiskere og redere.

Udvalgets opgaver

• Planlægger, leder og koordinerer sikkerheds-og sundhedsarbejde
• Undersøger årsagerne til:
– Ulykkestilfælde
– Forgiftninger
– Erhvervsbetingede lidelser
• Hindre gentagelser

Redernes pligter
• Skal sikre medlemmernes tid til arbejdet i udvalgene
• Skal afholde udgifterne til medlemmernes arbejde (udgifterne dækkes af det årlige obligatoriske bidrag)

Uddannelse

• Medlemmerne har pligt til at deltage i et godkendt arbejdsmiljøkursus
på 32 timer.

Udvalgsområder

Vest

Område vest består af 5 repræsentanter fra arbejdstagersiden, samt 5 repræsentanter fra arbejdsgiversiden, fra Jyllands vestkyst i området fra og med Agger nord til og med Havneby i syd. I alt 10 medlemmer.

Nord

Område nord består af 6 repræsentanter fra arbejdstagersiden, samt 6 repræsentanter fra arbejdsgiversiden, henholdsvis fra Læsø, samt Jyllands vestkyst i området fra Agger i syd rundt om Skagen til Øster Hurup på Jyllands østkyst. I alt 12 medlemmer.

Øst

Område øst består af 6 repræsentanter fra arbejdstagersiden, samt 6 repræsentanter fra arbejdsgiversiden i området fra og med Øster Hurup i nord, og resten af Jyllands østkyst-Fyn-Sjælland-Øerne samt Bornholm.

Nordvest og selvstændige sikkerhedsudvalg på større fiskeskibe

Medlemmer i sikkerhedsudvalg Vest

Rederrepræsentanter:

Jesper Jensen
Klitrosevej 9, Thorsminde
6990 Ulfborg
Mobil nr.: 26 22 07 04
jesperjensen33@hotmail.com » 

Henrik Foldager Jensen 
Jegindøvej 13
7680 Thyborøn
Mobil nr.: 30 22 00 73
henrik.quality@gmail.com »

Jesper Juul Larsen 
Auktionsgade 2
6700 Esbjerg
Tlf.: 75 12 86 88
Mobil nr.: 40 18 56 19
Tlf. privat: 75 15 56 19
jjl@svjfisk.dk »

Thomas Hansen
Pallasvej 73
6960 Hvide Sande
Tlf. 30315112
ri146polaris@gmail.com »

Bjarke Stenrøjl Kristensen
Strømmen 18
6792 Rømø
Tlf.: 74 75 55 03
stenrojl@mail.dk »

Partsfiskerrepræsentanter:

Henning Morberg Madsen
Nyhavnsgade 25
6700 Esbjerg
Mobilnr.: 20 25 98 99
madsen.fisk@gmail.com »

Erik Kristensen
Hybenvej 4, Thorsminde
6990 Ulfborg
Mobil nr.: 20 26 04 61
rederik@privat.dk »

Jesper Lorentsen
Bonnetvej 7, Bonnet
7620 Lemvig
Mobil nr: 2843 9516
elkutjo@hotmail.com

Medlemmer af sikkerhedsudvalg Nord

Rederrepræsentanter:  

Brian Kruse Valentin
Hejrevej 1
9940 Læsø
Mobilnr.: 29 92 54 81
Arbejde: 29 92 09 75
Brian.valentin@tdcadsl.dk »

John Jakobsen
Nørtvedvej 19
9970 Strandby
Mobil: 30 28 30 39
JOJ@SKF-skagen.dk »

Peter Jensen   
Thirupvej 9
9850 Hirtshals
Mobil nr.: 22 79 37 23
thirupvej9@gmail.com »

Jan Nicolai Hansen   
Landlystparken 1
7700 Thisted
Tlf.: 96 20 13 81
Mobilnr.: 40 60 31 30
jan@hhf.dk »

Asger Ravnborg Christiansen
Havremarken 15
7730 Hanstholm
Mobilnr.: 20 97 87 93
asger.hm120@gmail.com »

Karl Bekhøj
Kaspersvej 8
7900 Nykøbing M
Tlf.: 97 72 28 56
Mobilnr.: 20 41 61 95
anka@nypost.dk » 

Suppleant Alex Sloth Hedegaard
Sundvej 44, Sundstrup
8832 Skals
Mobilnr.: 21 70 04 94
Mail: pr.joan.kiss@gmail.com

Suppleant Heine Klitgaard Lund
Vorupørvej 231
7700 Thisted
Tlf: 96190138
heine@paradis.dk »

Suppleant Jess Wittus Hansen       
Musketervej 12
9990 Skagen
Mobil.: 30 91 56 75
S84frknielsen@gmail.com »

Suppleant Svenn Anker Grønkjær
Hvedemarken 17
7730 Hanstholm
Mobil.: 21 79 8 197
svenng@live.dk »

Partsfiskerrepræsentanter:

Per Andersen
Olgasvej 34
7800 Skive
Mobilnr.: 20 49 52 08
per.andersen@3f.dk »

Tonni Nielsen
Atletikvej 4
9900 Frederikshavn
Tlf.: 98 43 10 31
Mobilnr.: 30 29 57 52
tonni_425@hotmail.com »

Freddy Wie Andersen
Nejstbakken 15
9850 Hirtshals
mobil nr.: 28 44 29 57
Freddy.andersen@3f.dk »

Daniel Vandet
Bygmarken 101
7730 Hanstholm
mobil nr.: 20 53 27 67
vandetdaniel@gmail.com »

Bo Mathiasen
Havremarken 78
7730 Hanstholm
Mobil nr.: 22 40 21 55
bilm@outlook.dk »

Medlemmer i sikkerhedsudvalg Øst

Rederrepræsentanter:

Allan Buch
Røjlemosevej 61, Strib
5500 Middelfart
Tlf.: 64 41 60 01
Mobil nr.: 20 46 16 01
Privat: 64 40 26 00
Fax: 64 41 60 11
allan.buch@middelfart.dk »

Sven Frederiksen 
Jessensvej 30
4583 Sjællands Odde
Tlf.: 59 32 71 07
Mobil nr.: 24 42 28 38
ka272@hotmail.dk »

Preben Hansen                    
Baunevej 60, Snoghøj
7000 Fredericia
Tlf.: 75 94 18 63
Mobil nr.: 24 69 18 63
prebenvejen@profibermail.dk »

Kenn Schou
Zahrtmannsvej 21
3700 Rønne
Mobil nr.: 23 47 56 38
Mobil nr. (skib) 30 22 85 39
nordvind@live.dk »

Søren Clausen
Elmevej 64,
5300 Kerteminde
Mobilnr: 40338789
o91albatros@gmail.com »

Henrik N. Petersen
Skovvænget 9,
4243 Rude
Tlf: 2032 1694
fiskerlodden@c.dk »

Suppleant Henrik Clausen
Søvangsparken 22,
5300 Kerteminde
Mobilnr.: 40461362
paahavet@gmail.com »

Partsfiskerrepræsentanter:

Henning Morberg Madsen
Nyhavnsgade 25
6700 Esbjerg
Mobilnr.: 20 25 98 99
madsen.fisk@gmail.com »

Erik Lorentzen
Dortheavej 7, Klintholm Havn
4791 Borre
Tlf.: 55 81 93 28
Mobilnr.: 30 92 08 24
erik.farmand@gmail.com »

Medlemmer af sikkerhedsudvalg Nordvest

Rederrepræsentanter: 

Kristian Johansson
Lilla Sörikringvägen 10
SE-47553 Rörö, Sverige
kristian@astridfiske.com »

Bjartur Brattalid
Tlf.: 00298 220578
brattalid@gmail.com »

Karsten Mølgaard
Rederiet Isafold
Frysehuskajen 10
9850 Hirtshals
karsten@nilco.dk »

Rógvis Joenson
Karevlsvegur 6
FO 700 Klaksvik
Tlf.: +298 223301
rogvi@kedes.fo »

Suppleant Nicolai Magnusen
namagnusen@hotmail.com »

Partsfiskerrepræsentanter:

Oscar Johansson
Lilla Sörikringvägen 5
SE-47553 Rörö, Sverige
oscar@astridfiske.com »

Michael Christensen
Tlf.: 20 28 05 77
mic237@hotmail.com »

Tommy Bo Hansen
Højersgade 7
9850 Hirtshals
tommybohansen@outlook.dk »

Edmund Joensen
Porsevænget 4
9850 Hirtshals
Tlf.: 98 94 37 75
Mobil.:40 19 24 51
edmund@live.dk »

Suppleant Peter Juul Djurhuus
Irisvej 1, Åbyen
9850 Hirtshals
petur_juul@hotmail.com »

Suppleant Andreas Holm

Medlemmer af selvstændige sikkerhedsudvalg på større fiskerskibe

Medlemmer af sikkerhedsudvalget Ocean Tiger

Morten Hjorth Hansen   
Kløvermarken 24
3730 Nexø
Tlf.: 56 49 16 50
Mobil nr.: 21 78 30 22
mhh@ocean-prawns.com »

Orla Søborg Madsen
Byledsbakke 5
3740 Svanneke
Tlf.: 56 49 70 01
Mobil nr.: 61 18 05 01
byledsbakke5@gmail.com »

Robert Lundberg Nielsen
Helligdomsvej 5
3760 Gudhjem
Tlf.: 56 48 51 71
Mobil nr.: 21 67 91 60
robertlundberg1@gmail.com »

Suppleant
Majbritt Olsen
mo@ocean-prawns.com »